Dev.Editor

Dev.Editor jest edytorem programistycznym – zamiennikiem takich programów jak Notepad++ czy Sublime Text oraz duchowym następcą rozwijanego przeze mnie kiedyś SpookEdita. Nie ma on w żadnej mierze ambicji konkurować z różnymi IDE – na przykład Visual Studio Code – ale raczej stanowić rozbudowaną wersję Notatnika, pozwalającą na łatwą modyfikację plików konfiguracyjnych, oglądanie logów czy po prostu mniej lub bardziej zaawansowane przetwarzanie tekstu – a takie czynności w codziennej pracy programisty nie są niczym dziwnym. A poza tym oferuje też kilka funkcji, których nie znajdziecie bodaj w żadnym konkurencyjnym programie.

Program ten stanowi też eksperyment w zakresie interfejsu użytkownika – jest to pierwszy na świecie programistyczny edytor wyposażony w nowoczesny interfejs zaproponowany przez Microsoft, czyli Ribbon. Moja niegdysiejsza koncepcja wprowadzenia tego elementu do edytora programistycznego spotkała się kiedyś ze stanowczą krytyką: pozostawiam więc do oceny, czy pomysł ten się sprawdził.

Funkcje

W Dev.Editorze znajdziecie większość standardowych funkcjonalności, które znajdują się w tego typu programach, czyli kolorowanie składni wielu języków, zwijanie kodu, edycja plików w kartach (zakładkach) w dwóch niezależnych widokach, wbudowana przeglądarka plików, zaawansowane mechanizmy wyszukiwania, podzielony widok edycji pliku i inne. Ale oprócz tego:

Płynny tryb pracy

Po włączeniu odpowiedniej opcji w konfiguracji programu, będzie on zapamiętywał stan, w jakim został zamknięty i przywracał go po ponownym otwarciu. Dotyczy to wszystkich otwartych plików, ich bieżących zawartości i stanu (to znaczy plik, w którym wprowadzono niezapisane zmiany wciąż będzie miał niezapisane zmiany). Przyspiesza to pracę (zamknięcie programu następuje prawie natychmiast) oraz umożliwia korzystanie z edytora do robienia szybkich notatek.

Hexedytor

W przeciwieństwie do wielu edytorów Dev.Editor zawiera wbudowany hexedytor. Co więcej, oferuje on funkcję rzadko spotykaną w wielu hexedytorach, czyli tryb wprowadzania. Dzięki zoptymalizowanej implementacji można wstawiać bajty nawet wewnątrz bardzo dużych plików.

Hexedytor zawarty jest w kodzie źródłowym Dev.Editora jako odseparowana kontrolka WPF, możesz więc go użyć bez większych problemów w swoich projektach.

Nawigacja

Dev.Editor wyposażony jest w mechanizm nawigacji znany z Visual Studio Code. Po wciśnięciu kombinacji Ctrl+P pojawia się okno nawigacji, w którym odnajdziemy wszystkie komendy możliwe do wykonania w programie. Tym sposobem możemy bardzo szybko realizować różne operacje bez konieczności odrywania rąk od klawiatury.

Definicje binarne

Jeżeli pracujesz w swoim projekcie z plikami w postaci binarnej, ta funkcja może być dla Ciebie przydatna. Umożliwia ona zdefiniowanie formatu pliku binarnego w języku przypominającym C, a następnie zdekodowanie pliku według takiej definicji. Tym sposobem możesz szybko otwierać i przeglądać pliki binarne w poszukiwaniu różnych informacji.

Porównywanie plików

Dev.Editor pozwala na szybkie porównanie dwóch plików tekstowych. Nie jest to mechanizm tak rozbudowany jak ten, który znajdziemy na przykład w świetnym P4Merge, ale w większości nieskomplikowanych scenariuszy powinien być w zupełności wystarczający.

Zapisywanie wyszukań i zamian

Wyszukujesz jakąś frazę albo wykonujesz jakąś zamianę często? Zapisz ją i przywołuj w bardzo łatwy sposób.

Licencja

Dev.Editor jest programem darmowym, o otwartych źródłach. Jeżeli chcesz obejrzeć jego kod, znajdziesz go na GitLabie. Jeżeli natomiast chcesz go przetestować, odpowiedni link do ściągnięcia znajdziesz w dziale Download tego serwisu.

Co myślisz?

Czy podoba Ci się Dev.Editor? Daj znać w komentarzach.