Nagłówek i stopka dla wydruku w CSS

HTML i CSS są bardzo wygodnymi językami do przygotowywania raportów. Generowanie kodu jest o wiele prostszym zadaniem niż generowanie plików .docx czy .xlsx. I choć powstały one pierwotnie do opisu dokumentów i są w pewnym stopniu przystosowane do formatowania wydruku, potrafią one w niektórych okolicznościach wciąż przysporzyć dużo kłopotów. Jednym z nich jest możliwość przygotowania nagłówka i stopki dla każdej strony wydruku.

Nie udało mi się odnaleźć rozwiązania dedykowanego; w Internecie krążą fragmenty kodu pokroju position: running(header);, ale – mówiąc najprościej – po prostu nie działają. Konieczne jest więc – niestety – zastosowanie kilku sztuczek.

Po pierwsze, potrzebujemy wstawić na stronę element, który będzie powtarzany na każdej stronie. Okazuje się jednak, że wystarczy w tym celu ustawić mu parametr position na fixed. Przykładowy nagłówek i stopka mogą więc wyglądać tak:

div.header {
  position: fixed;
  left: 0;
  top: 0;
  right: 0;
  width: 100%;
  height: 15mm;
  background-image: url(/img/header.png);
  background-repeat: no-repeat;
  background-size: 180pt;
  background-position: right top;
}

div.footer {
  position: fixed;
  left: 0;
  bottom: 0;
  right: 0;
  width: 100%;
  height: 15mm;
  background-image: url(/img/footer.png);
  background-repeat: no-repeat;
  background-size: 250pt;
  background-position: right bottom;
}
<div class="header"></div>
<div class="footer"></div>

To rozwiązuje wyświetlanie nagłówka i stopki na każdej stronie wydruku. Niestety jednak pojawia się kolejny problem, ponieważ position: fixed; wyjmuje je z normalnego layoutu, co z kolei powoduje, że zlewają się one z zawartością strony.

Oczywiście moglibyśmy rozwiązać problem przy pomocy bloku z ustawionym marginesem, tylko znów wracamy do punktu wyjścia: margines ów musielibyśmy przecież również powtórzyć na każdej stronie. I tu pojawia się druga sztuczka: na każdej stronie domyślnie powtarzany jest bowiem nagłówek i stopka tabeli.

Wprowadzamy więc dwa dodatkowe style dla bloków, które staną się naszymi marginesami, a następnie ubieramy całą zawartość strony w tabelę z odpowiednio skonstruowanym nagłówkiem i stopką.

div.header-spacer {
  height: 15mm;
}

div.footer-spacer {
  height: 15mm;
}
<table>
  <thead>
    <tr>
      <td><div class="header-spacer"></div></td>
    </tr>
  </thead>
  <tbody>
    <tr>
      <td>
        
        <!-- HERE GOES PAGE CONTENT -->
        
      </td>
    </tr>
  </tbody>

  <tfoot>
    <tr>
      <td>
        <div class="footer-spacer"></div>
      </td>
    </tr>
  </tfoot>
</table>

Nie jest to oczywiście rozwiązanie idealne, ale przynajmniej działa i nie powoduje zbyt wielu problemów z formatowaniem zawartości strony.