Board

Board stanowi narzędzie do organizowania informacji – jest to rozszerzona wersja tablicy z żółtymi karteczkami. Jeżeli znasz Trello, to poczujesz się jak w domu, bo Board jest bazowany na tym popularnym serwisie. W odróżnieniu jednak od Trello, Board przechowuje wszystkie informacje lokalnie, na Twoim dysku. Ponieważ nikt poza Tobą nie ma do nich dostępu, Board może okazać się ciekawą alternatywą w przypadku poufnych informacji (na przykład planów firmy lub danych dotyczących klientów).

Funkcje

Board pozwala przechowywać karty w kolumnach, zaś kolumny na tablicach. Dlatego też kompletny projekt nazywa się ścianą – może on bowiem zawierać wiele tablic, pomiędzy którymi można łatwo się przełączać.

Tablice

Tablica jest miejscem, w którym przechowujemy zbiór kolumn. Board pozwala na tworzenie dowolnej liczby tablic. Każdej z nich możemy nadać unikalną nazwę, a także wybrać dla niej tło w postaci dowolnego obrazka.

Kolumny

Każda z tablic może zawierać dowolną liczbę kolumn. Każdej z nich można ustawić dowolny nagłówek; istnieje również możliwość ograniczenia liczby widocznych kart – jest to przydatne, gdy kolumna pełni rolę śmietnika lub na przykład przechowalni zrealizowanych zadań. W takim przypadku możemy też sprawić, by kolumna stała się półprzezroczysta i nie przyciągała niepotrzebnie uwagi.

Karty

Każda z kart może zawierać następujące informacje:

  • Nagłówek (jest on widoczny na głównym ekranie)
  • Opis – można w nim korzystać z popularnego mechanizmu formatowania Markdown
  • Komentarze – Board będzie pamiętał datę dodania lub modyfikacji każdego z nich. Również i tu możemy swobodnie korzystać z Markdown
  • Tagi – te definiujemy w edytorze dostępnym z poziomu głównego ekranu
  • Daty rozpoczęcia i zakończenia – będą one widoczne na głównym ekranie. Gdy termin będzie się zbliżał, data będzie robić się coraz bardziej czerwona.
  • Tryb wysokiego priorytetu – karta oznaczona w ten sposób będzie wyróżniona na głównym ekranie czerwonym kolorem.

Inne

  • Wszystkie zmiany zapisywane są do pliku w czasie rzeczywistym.
  • Board automatycznie tworzy kopię zapasową 10 ostatnich sesji.
  • Baza danych zapisywana jest w formacie SQLite – w razie potrzeby zaawansowani użytkownicy mogą wprowadzić w niej zmiany lub odzyskać miękko usunięte dane

Program jest darmowy i otwartoźródłowy, jego repozytorium znajduje się w serwisie GitLab.