Z

„Z” jest aplikacją – launcherem. Jej zadaniem jest ułatwienie i przyspieszenie wykonywania wielu codziennych czynności – szczególnie, jeżeli lubisz korzystać dużo z klawiatury. Program ten powstał w momencie, gdy Microsoft zdecydował się wymienić Menu Start na pełnoekranowy panel. Ponieważ panel ów był niewygodny w użyciu i stosunkowo wolny, postanowiłem napisać aplikację, która sprawi, że dostęp do różnych miejsc w systemie będzie łatwiejszy.

Za nieco tajemniczą nazwą „Z” kryje się bardzo prosta historia. Pierwotnie globalnym skrótem wywołującym Z miał być Win+Z. Okazało się jednak, że od którejś wersji Windows (bodaj od Visty) Microsoft zarezerwował wszystkie skróty z klawiszem Win, co uniemożliwiło skorzystanie z niego w aplikacji. Finalnie więc domyślnym skrótem stał się Alt+Spacja, ale nazwa pozostała.

Podstawy

„Z” pracuje cały czas w tle i jest dostępny po wciśnięciu określonego skrótu (domyślnie jest to lewy Alt + Spacja). Posiada minimalny interfejs użytkownika, by można było skupić się na wynikach wyszukiwania a nie na wyglądzie aplikacji. Okno można zamknąć poprzez wciśnięcie Escape lub (po włączeniu opcji w ustawieniach) poprzez ponowne wciśnięcie globalnego skrótu.

Wyszukiwanie działa w dwóch trybach: poprzez użycie słowa kluczowego lub bezpośrednio. Wpisanie słowa kluczowego powoduje zawężenie wyszukiwania do konkretnego modułu – na przykład domyślnie wpisanie start i wciśnięcie spacji ogranicza wyszukiwanie do Menu Start.

Funkcje

Wprowadzenie znaku zapytania (?) sprawi, że „Z” wyświetli wszystkie dostępne moduły wraz z ich słowami kluczowymi. Wśród nich znajdują się:

Kalkulator

Z potrafi obliczać proste i skomplikowane wyrażenia matematyczne – funkcjonalnie jest zgodny z ProCalc (korzysta z tego samego silnika). Kilka przykładów (spróbuj wpisać samodzielnie do okna Z):

  • 2+2*2 – obliczanie prostych wyrażeń;
  • [1,2;3,4]*[5;6] – obliczenia macierzowe
  • {2+2,8*8} – listy (możliwość wykonania kilku obliczeń na raz)
  • 0hff & 0b10101010 – obliczenia w różnych systemach liczbowych (obsługiwane: 0h, 0d, 0o, 0b)
  • sin(3.14159) – popularne funkcje matematyczne
  • ((1+2i)*(6+20i))^1.5 – obliczenia na liczbach zespolonych

Panel sterowania

Przy pomocy Z można błyskawicznie dostać się do wielu wpisów Panelu Sterowania. Spróbuj napisać na przykład Mysz albo Data i godzina.

Pulpit

„Z” pomaga szybko dostać się do skrótów do programów znajdujących się na pulpicie. Funkcja ta jest przydatna szczególnie wówczas, gdy trzymasz tam dużo skrótów, a pulpit jest w danym momencie zasłonięty.

Ulubione

Jeżeli masz jakieś miejsca lub strony internetowe, z których korzystasz częściej, możesz dodać je do ulubionych – zostaną one wtedy włączone do wyników wyszukiwania i będziesz mieć do nich szybki dostęp.

System plików

Przy pomocy „Z” możesz błyskawicznie dostać się do dowolnego miejsca w lokalnym systemie plików. Co więcej, „Z” obsługuje przyspieszony sposób wprowadzania ścieżki, to znaczy zamiast C:\Windows\System32\Drivers wystarczy wpisać na przykład C:\W\32\D. Miej natomiast na uwadze, że w wynikach wyszukiwania znajdą się wszystkie katalogi pasujące do wprowadzonego wzorca (czyli C:\*W*\*32*\*D*).

Haszowanie

W razie potrzeby przy pomocy „Z” możesz szybko policzyć MD5 albo SHA1 krótkiego tekstu.

Lista procesów

Jeżeli potrzebujesz szybko zabić jakiś proces, skorzystaj ze słowa kluczowego kill.

Zasilanie

Z potrafi zamknąć system, uruchomić go ponownie, uśpić albo zahibernować (jeżeli taka opcja jest dostępna).

Projekty

Jeżeli trzymasz swoje projekty w określonych katalogach, wprowadź je do ustawień tego modułu, a będziesz mieć do nich szybki dostęp.

Uruchom

Okno „Z” działa też jak polecenie „Uruchom” z Menu Start – wystarczy, że włączysz odpowiednią opcję.

Katalogi systemowe

Potrzebujesz szybko dostać się do katalogów systemowych takich jak Autostart, Dokumenty czy Drukarki? „Z” potrafi również i to.

Menu Start

„Z” po uruchomieniu indeksuje zawartość Menu Start, więc jeżeli znajduje się tam skrót do programu, który chcesz uruchomić, możesz po prostu wprowadzić jego nazwę i wcisnąć Enter.

Wyszukiwanie w Internecie

„Z” jest prekonfigurowany do szukania w Google, Mapach, DevDocs.io, Wikipedii oraz Youtube i kilku innych. W każdej chwili możesz jednak zdefiniować własne mechanizmy wyszukiwania i korzystać z nich przy pomocy słowa kluczowego.

Wyrzutnia

„Z” zawiera również wyrzutnię, którą można według własnego uznania wypełnić programami lub skrótami internetowymi. Program staje się wtedy zamiennikiem menu Start, tylko szybszym i znacznie prostszym w obsłudze.

Rozszerzenia

Jeżeli masz specyficzną potrzebę wyszukiwania informacji w miejscu, którego „Z” jeszcze nie zna, możesz napisać wtyczkę i rozszerzyć jego możliwości. Przykładowy projekt znajduje się w pakiecie instalacyjnym (znajdziesz go w katalogu, w którym zainstalujesz „Z”).

Licencja

„Z” jest programem darmowym, o otwartych źródłach. Jeżeli chcesz obejrzeć jego kod, znajdziesz go na GitLabie. Jeżeli natomiast chcesz go przetestować, odpowiedni link do ściągnięcia znajdziesz w dziale Download tego serwisu.

Znane problemy

Istnieje kilka problemów, które są znane.

„Z” indeksuje katalogi takie jak pulpit czy menu Start tylko po uruchomieniu. Jeżeli więc zainstalujesz jakiś program, nie będzie on widoczny w „Z”, dopóki go nie zrestartujesz. Problem ten zostanie naprawiony w jednej z nadchodzących wersji.

Czasami zdarza się, że „Z” nie ustawia fokusa na polu tekstowym po pierwszym przywołaniu. Zdarza się to sporadycznie – wystarczy wtedy kliknąć pole tekstowe, by ustawić mu fokus ręcznie – a od tego momentu program będzie zachowywał się już prawidłowo.

Co myślisz?

Czy podoba Ci się „Z”? Daj znać w komentarzach.